Hayal Gibi Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Atatürk ve Türk Bayrağı
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Atatur10
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Şeytanlar Kongresi
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimePerş. Nis. 15, 2021 1:49 am tarafından tunayashar

» Gezegenin Yeni İnsanları
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeSalı Nis. 13, 2021 6:57 am tarafından tunayashar

» Hi ben Tuna
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeSalı Nis. 13, 2021 6:40 am tarafından tunayashar

» Bize Sevmesini Öğretmediler Sevgili___________
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimePtsi Nis. 30, 2012 11:14 pm tarafından duygu

» Gs'nin Son ve Harika Tezahüratı "Nevizade Geceleri"... mp3 indir
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeSalı Nis. 26, 2011 10:25 pm tarafından Serdar73

» Samet Aybaba kredi kartıyla kaleci almış !
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeCuma Şub. 18, 2011 9:01 pm tarafından HayalGibi

» SEOUL HIREMCO F1,F2,X,TITANX ve TURBO-HD için Hazır Kanal Listesi
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeCuma Şub. 18, 2011 5:44 pm tarafından eleman

» BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN..
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimePerş. Eyl. 09, 2010 5:28 am tarafından neslihan efran

» ahhh ahhh..
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 6:36 am tarafından neslihan efran

» ANLASANA......
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 5:15 am tarafından neslihan efran

» DÜŞKAVURAN...
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 5:11 am tarafından neslihan efran

» HER AŞK KATİLİDİR BİR ÖNCEKİNİN..
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 5:08 am tarafından neslihan efran

» YANLIŞ ANLA BENİ..
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 5:03 am tarafından neslihan efran

» YİTİKLİĞİMİZE...
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:59 am tarafından neslihan efran

» Yengeç Burcu (22 Haziran - 23 Temmuz)
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:50 am tarafından neslihan efran

» git artık..
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:46 am tarafından neslihan efran

» yok daha neler:d
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:40 am tarafından neslihan efran

» kendimi ihbar ediyorummmm:D
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimeSalı Eyl. 07, 2010 1:26 am tarafından HayalGibi

» Genç Kız ve Cinayet
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimePaz Eyl. 05, 2010 5:20 pm tarafından geceler67

» Facebook Bağlantı Sistemi
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Icon_minitimePerş. Ağus. 12, 2010 4:31 pm tarafından HayalGibi

En iyi yollayıcılar
HayalGibi (888)
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_leftÇevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim BarÇevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 
GrkM (303)
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_leftÇevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim BarÇevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 
asalet_05 (261)
hüsna (183)
neslihan efran (145)
frenetico_angelo (128)
CanTanem (66)
Mv_FLZF (37)
SfenKs (29)
merdogan62 (17)

Anahtar-kelime

+1902  

Anket

Hayal Gibi Forum da en beğendiğiniz bölüm hangisi :)

Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left0%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 0% [ 0 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left20%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 20% [ 2 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left10%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 10% [ 1 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left10%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 10% [ 1 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left30%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 30% [ 3 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left0%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 0% [ 0 ]
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_left20%Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Bar_right 20% [ 2 ]

Toplam Oylar : 10

Ziyaretçi Defteri
Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Ziyare10
Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde Hayal Gibi adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde Hayal Gibi Forum adresi saklayın ve paylaşın

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Istatistikler
Toplam 1074 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: tunayashar

Kullanıcılarımız toplam 1543 mesaj attılar bunda 699 konu
Kimler hatta?
Toplam 8 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 8 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 181 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 7:07 am tarihinde online oldu.
Hayal Gibi Forum Facebook
TopListler

TOPlist

Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim

Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim Empty Çevresini Gören ve Anlatan İlk Şair: Nedim

Mesaj tarafından HayalGibi Cuma Nis. 16, 2010 1:29 pm

Divan şairi olarak biliyoruz. (D:1681?- İstanbul-Ö.1730) Asıl adı Ahmed olan Nedim’in soyunun Mevlana’ya kadar uzandığı ifade ediliyor. Sultan III. Ahmed döneminde iyi bir öğrenim görerek, yetişerek müderris oldu.

Gençliğini alimlerin arasında geçirdi. Sadrazam Şehid Ali Paşa ve sonra Nevşehirli Damad İbrahim paşa tarafından korundu. Padişah III. Ahmed’in huzurunda yapılan tefsir (Kuran-ı Kerim’i anlama ve açıklama) derslerine katıldı, şiirleriyle de takdir kazandı.

Kadılık ve Müderrislik yapan Nedim, Damat İbrahim Paşa’nın özel kütüphanesinin memurluğunu yaptı.

Bazı şiirlerinde, geride bıraktığı “manevi sohbet” meclisleri ile içki alemleri arasında bocaladığına dair beyitleri bulunan Nedim, hayatının büyük bir kısmını devlet büyüklerinin yanında, Çırağan eğlencelerinde, içki meclislerinde, gül ve lale bahçelerinde geçirmiş olup, son yıllarında cinnet belirtileri gösterdiği yönünde bilgiler bulunuyor.

Divan Şairi Nedim’in, Patrona Halil İsyanı (1730) sırasında korkarak çıktığı Beşiktaş’daki evinin damından düşerek öldüğü Mezarının Karacaahmet’te, Çiçekçi durağının karşısında olduğu bilinmektedir.

Lale Devri diye anılan zevk ve eğlence dönemini şiirlerinde büyük bir başarıyla yansıtan Nedim’in şiirleri, döneminin İstanbul’unu; eğlence anlayışı, eğlence yerleri, gelenek ve giyiniş biçimlerini tanıtması bakımından tarihi bir önem taşımaktadır.

Lale Devri’nin; lale adlarını, sürülen kokulara, kürklere, kumaşlara, sarayların, çeşmelerin mimari üsluplarına varıncaya kadar bütün özellikleri Nedim’in şiirlerinde yeralmıştır, yansıtılmıştır.

Nedim, genellikle Divan şiiri formlarına sadık kalırken, yenilikler denemekten de çekinmemiştir. Nedim’in şiirlerinde sergilediği yüksek lirizm, mistik bir görünüm arzetmez. O, tasavvuf ve din konularına yönelmeden insani duyarlılıkları dile getirdiği şiirlerinde aşk, şarap, sevgilinin güzelliğinin övgüsü gibi temaları işlemiştir. Şiirlerinde başarılı ve gerçekçi doğa tasvirleri de önemli bir yer tutar.

Nedim’in devlet büyükleri için yazdığı kasidelerin methiye bölümlerinde ise pek samimi olmadığı görülür. Dikkatlice okununca bahsettiği, sözettiği kişi ve kişileri alttan alta, yani kapalı biçimde iğnelediği görülür.

Nedim’in Divan’ında Farsça ve Arapça şiirleri, rubai ve gazelleri de vardır. Divan’ı önce Halil Nihat (1922), sonra Abdülbaki Gölpınarlı (1951) tarafından bastırılmıştır. Hayatı Halit Fahri Ozansoy’un “Nedim” (1932), Faik Ali Ozansoy’un “Nedim ve Lale Devri” (1950) adlı oyunlarına konu olmuştur.

NEDİM’in “Şarkı” sından:

Bir sefa bahşedelim, gel şu dil-i na-şada,

Gidelim serv_i revanım yürü Sa’d-abad’a,

İşte üç çifte kayık iskelede amade,

Gidelim serv-i revanım yürü Sa’ad-abad’a.

HAKKINDA YAZILANLARDAN:

1- Nedim, çevresini gören ve anlatan ilk şairdir. Yaşadığı şehri, İstanbul’u şiire sokmuştur (Haluk İpekten)

2- Nedim’in bahsettiği güzeller bir derinliğin ortasında kımıldanırlar. Gölgenin yerini, gölgesini beraberinde taşıyan yaratık alır (Ahmet Hamdi Tanpınar, Edebiyat üzerine Makaleler-1969)

KAYNAK: Işık, İhsan; Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt, 6, Ankara-2007)
HayalGibi
HayalGibi
ADMİN
ADMİN

Tuttuğu Takım : Galatasaraylı
Ruh Hali : Keyifli
Başak Keçi
Rep Gücü : 2394
Başarı Sistemi : 6

https://hayalgibi.forum.st

- Similar topics